تبدیل تاریخ شمسی به میلادی

بیایید فرض کنیم دارید یه فرم اینترنتی پر می کنید، مثلا می خواهید اکانت گوگل بسازید ، موقع ساخت اکانت باید تاریخ تولدتون وارد کنید. قاعدتا نمی تونید تاریخ تولدتون به شمسی وارد کنید ، اینجاست که نیاز به تبدیل تاریخ شمسی به میلادی دارید.

نه فقط اینجا و تو این موقعیت بلکه خیلی از جاهای دیگه و خیلی از موقعیت های دیگه هم هست که نیاز به تبدیل تاریخ شمسی به میلادی دارید.

مثلا فرض کنید یه موقعیت خوبی جور شده و تعطیلات نوروز رو می خوایید یه سفر کوچیک برید خارج از کشور گرچه دیگه تو این اوضاع اقتصادی از این موقعیت ها پیش نمیاد حالا فرض کنیم پیش اومده ، برای این سفر اولین کاری که باید بکنید اینه که ببینید اول فروردین مطابق با چه روز و چه ماهی در تقویم میلادیه و خلاصه که بازم اینجا نیاز دارید به تبدیل تاریخ شمسی به میلادی.

ازونجا که بیشتر کشورهای دنیا با تقویم میلادی کار می کنن برای ارتباط با خارج از کشور حتی اگر این ارتباط یه چیز ساده در حد پیگیری مراسم اسکار، یا تماشای فلان کنسرت یا برنامه آنلاین باشه تبدیل تاریخ شمسی به میلادی لازمه.

برای تبدیل تاریخ شمسی به میلادی از خیلی ابزارها و خیلی روش ها می تونید استفاده بکنید.یکی از این روش ها استفاده از ابزار تبدیل تاریخ هست اما قبل از اینکه از سایر روش های تبدیل تاریخ شمسی به میلادی بگیم یه تاریخچه خلاصه و مختصر و مفید از تقویم هجری شمسی آوردیم که شاید نه، حتما دونستنش براتون جالبه.

الان که تو صفحه تبدیل تاریخ شمسی به میلادی هستین شاید براتون جالب باشه که یک سری اطلاعات راجع به تقویم هجری شمسی در اختیارتون بذاریم. صد البته که مطمئنیم شما هم مثل ما از اول همه ی اینارو میدونستید و بهتره بگیم الان میخوایید به قول جوونا review یا مرور کنید :D همچنین علاوه بر این صفحه یعنی صفحه تبدیل تاریخ شمسی به میلادی در صفحات دیگه سایت ما میتونین مطالبی با همین موضوع مثل تاریخ قمری و پیدا کنید که مطمئنم با خوندن این مطلب مشتاق میشید یک دوری تو سایت بزنید.

همین اول کار بپرسم که اصلا میدونین مبنای تاریخ ما از کجا شروع میشه؟؟! الان در سال 1398 هستیم . خب یعنی تقویم ما (هجری شمسی)،هزار و سیصد و اندی ساله که در جریانه و سپری شده؟!

اینجوری که من سوال کردم و میدونم شما کاربر عزیز یا دانش آموزی یا دانشجو و یا حداقل یکبار تو یک آزمون استخدامی یا تحصیلی و یا آیین نامه و خلاصه و خلاصه یک آزمون شرکت کردید.همممه هم میدونیم وقتی سوال اینجوری طرح میشه خب معلومه که جوابش منفیه :D

در واقع این تقویم تا الان که این نوشته در حال نگارش هست، 135 سال (نه 1398) سال بیشتر عمر نداره ! بله 135 سال.خب اجازه بدین که داستان رو براتون کامل باز کنم و حالا که مشغول این متن شدین به قول پدرا حداقل یه چیزی هم یاد بگیریم.

برای اولین بار تقویم هجری شمسی رو جناب آقای عبدالغفارخان نجم الدوله عزیزدل استخراج کرده. آقای نجم الدولعه از سال 807 جلالی که مطابق با سال 1303-1302 هجری قمری میشه عبارت 1264 شمسی رو تو حاشیه تقویم جلالی نوشت ، و از اون روز به بعد در ایران عزیزما تقویمی که اساس آن شمسی و مبداء آن هجرت پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) از مکه به مدینه بود،رایج شد.

در تقویم هجری شمسی لحظه تحویل سال با عبور مرکز خورشید از نقطه اعتدال بهاری یا همون اعتدالین یا به بیان ساده تر وقتی که خورشید از نیم کره جنوبی وارد نیمکره شمالی آسمون میشه، مقارن است.این لحظه که اول برج ویا به نوروز معروف است و در سرتاسر جهان هم لحظه تحویل سال ایرانیان را نوروز میشناسند که همیشه منطبق با اولین روز بهاره.

قبل از اینکه بخوام یکم بیشتر توضیح بدم اینو بگم که سال هجری شمسی برجی با سال هجری شمسی حقیقی یه کوچولو فرق داره که جلوتر بهش میرسیم.

سال هجری شمسی برجی نوعی از سال هجری شمسی حقیقیه و مدت متوسط اون 365 شبانه روز و 5ساعت و 48 دقیقه 45/2 ثانیه اندازه گیری شده اما مدت سال هجری شمسی حقیقی ثابت نیست و بر اثر تغییر یک سری از پارامترهای نجومی،تغییر میکنه.

مدت زمان سال هجری شمسی حقیقی برای یک مدت تقریبا 50 ساله بین 365 شبانه روز و 5ساعت و 42 دقیقه تا 365 شبانه روز و 6 ساعت و 4 دقیقه در تغییر بوده و یکی از تفاوت هاش با سال هجری شمسی برجی ، همین مدتشه.

تقویم هجری شمسی حقیقی 12تا ماه یا به اصطلاح برج داشته که با اسم 12 صورت فلکی منطقه البروج که خورشید هر سال از اونها عبور میکنه نامگذاری شده بودند.این اسم ها در به ترتیب شامله:

1- حَمَل به معنی بره

2- ثور به معنی گاو

3- جوزا به معنی دوپیکر(اسم یک صورت فلکیه)

4-سَرَطان به معنی خرچنگ

5-اسد به معنی شیر

6- سنبله به معنی خوشه

7- میزان به معنی ترازو

8- عقرب به معنی کژدم

9- قوس به معنی کماندار

10- جَدی به معنی بزغاله

11- دَلو به معنی آب دهنده

12- حوت به معنی ماهی

تقویم هجری شمسی برجی از اول رسمی نبود و فقط تو یک سری از تقویم های قدیمی و کارهای گمرکی و مالیّه به قول قدیمیا استفده میشده.خلاصه کل امورات به همین منوال میگذشت که در سال 1328 هجری قمری و یا همون 1288 هجری شمسی ، میرزا عبدلحسین خان شیبانی وحید الملک نماینده وقت تهران تو مجلس شورای ملّی طرحی داد که در همه ی معادلات و دادوستدهاشون بجای نوشتن تاریخ قمری از تاریخ هجری شمسی استفاده کنند که این پیشنهاد در دوره دوم مجلس شورای ملّی در ماده 3 قانون محاسبات عمومی،مصوبه صفر 1329 / 2 حوت 1289 به تصویب رسید و تقویم هجری شمسی برجی به عنوان تقویم یا همون مقیاس رسمی زمان کشور شناخته و معین شد.

آخرای سال 1303 هجری شمسی برجی، نمایندگان دوره پنجم مجلس شورای ملی ایران طرحی دادند که دیگه اسم برج های تقویم ملی ما دیگه عربی نباشه و نام های فارسی بجاشون جایگزین بشن. خلاصه بعد از بحث ها و جلسات فراوان در مجلس شورای ملی در شب سه شنبه 11 فروردین 1304 ، قانون تبدیل اسم برج های از عربی به فارسی از نوروز 1304 شمسی به تصویب رسید.

تقویم هجری شمسی به غیر از نام و طول هر ماه دقیقا شبیه تقویم هجری شمسی برجی هستش و جالبه بدونین که اسم ماه های تقویم هجری شمسی همگی از القاب اهورامزدا یا اسامی فرشتگان انتخاب شدن.بازهم این اسم هارو براتون این پایین لیست میکنم .

1- فروردین به معنی نیروی پیش برنده

2- اردیبهشت به معنی راستی و پاکی

3- خرداد به معنی کمال و رسایی

4- تیر به معنی باران

5- مرداد به معنی جاودانگی و بی مرگی

6- شهریور به معنی کشور برگزیده

7- مهر به معنی عهد و پیمان

8- آبان به معنی آب ها

9- آذر به معنی آتش

10- دی به معنی آفریدگار

11- بهمن به معنی اندیشه نیک

12- اسفند به معنی فروتنی و بردباری

عزیزان برای اینکه این نوشته زیاد طولانی نشه همینجا این مطلب رو به پایان میرسونیم و ادامه ی صحبتمونو در خصوص تاریخچه تقویم در صفحات دیگه میاریم.

معرفی روش های تبدیل تاریخ شمسی به میلادی

اما جدا ازین تاریخچه که گفتیم برمیگردیم به موضوع اول مطلب یعنی همون تبدیل تاریخ شمسی به میلادی.

سوال اینجاست که حالا برای تبدیل تاریخ شمسی به میلادی چه باید کرد؟

خب برای تبدیل تاریخ شمسی به میلادی خیلی راه ها هست مثلا یکیش استفاده از همین وب سایت و استفاده از همین ابزار تبدیل تاریخ شمسی به میلادی البته می تونید برای تبدیل تاریخ شمسی به میلادی از تقویم هم کمک بگیرید که البته که مقدار زیادی وقت گیره این کار.

الان نرم افزارهای زیادی هم هست که روی گوشی نصب می شن و خیلی راحت برای شما تبدیل تاریخ شمسی به میلادی را نجام میدن اما خب انقدر نرم افزار و اپ و بازی روی گوشی های اکثر ماها نصبه که دیگه ابزار تبدیل تاریخ شمسی به میلادی انگار که اضافی باشه مگر اینکه استفاده مداوم و روزانه داشته باشید از این ابزار. اما خب بهترین روش استفاده از خدمات آنلاین وب سایت ها برای تبدیل تاریخ شمسی به میلادی ست.