تبدیل تاریخ شمسی به قمری

همچنان که می دانید تقویم رسمی در کشور ما تقویم هجری شمسی است اما مناسبت ها و مراسم های مذهبی ما بر اساس گاه شماری هجری قمری انجام می شود. از این رو ما برای برپایی مراسم مذهبی خود ناگزیر به تبدیل تاریخ شمسی به قمری هستیم. برای دانستن تاریخ اعیادی نظیر عید مبعث، عید غدیر و .. ایام سوگواری همچون دهه ماه محرم و سایر مناسبت ها نیاز به تبدیل تاریخ شمسی به قمری و بالعکس داریم.

از طرفی در غالب کشور های عربی از تقویم هجری قمری استفاده می شود در مناسبات و ارتباطات با این کشورها نیز نیاز به تبدیل تاریخ شمسی به قمری است.

برای مثال فرض کنید برای یک سفر زیارتی به عتبات عالیات آماده می شوید در این صورت برای آنکه بدانید سفرشما مطابق با چه ایامی در کشور مقصد است باید تبدیل تاریخ شمسی به قمری را انجام دهید.

برای تبدیل تاریخ شمسی به قمری می توان از ابزارهای مربوط به تبدیل تاریخ بهره برد در ابتدا مقدمه ای از تقویم هجری قمری و تقویم هجری شمسی خواهیم گفت و سپس به طور کامل به روش های تبدیل تاریخ شمسی به قمری می پردازیم.

تقویم هجری شمسی:

تقویمی که امروزه در اختیار ماست و از آن استفاده میکنیم جزو دقیق ترین تقویم های جهان است.

این تقویم 135 سال بیشتر عمر ندارد از این رو تقویمی نوپاست اما با آنکه آنکه قدمتی اندک دارد بسیار دقیق است و با اینکه تقویم جدیدی است فراز و نشیب های بسیاری را در همین مدت کم پشت سر گذاشته است.

مبداء این تقویم هجرت پیامبر اکر(ص) از مکه مکرمه به مدینه منوره است.

سال هجری شمسی برجی یعنی مدت زمان عبو رپی در پی مرکز خورشید از نقطه اعتدال بهاری آن است که مدت آن 365 شبانه روز اندازه گیری شده است.

در صورتی که سال شمسی حقیقی ثابت نیست و پی در پی درحال تغییر است.

تقویم هجری شمسی برجی در ابتدا رسمی نبود و عامه مردم از آن استفاده نمیکردند و فقط در تقویم های قدیمی و در مناسبات کاری در گذشته ایران مورد استفاده قرار میگرفت تا اینکه در دوره دوم مجلس شورای ملی ایران پذیرفته و به عنوان مقیاس رسمی زمان شناخته شد.

تقویم هجری شمسی از نوروز 1304 شمسی به تصویب رسید و تقویم هجری شمسی به عنوان تقویم رسمی کشور شناخته و تصویب شد.

تقویم هجری قمری:

تقویم قمری قدیمی ترین تقویم بشر بوده است.

این تقویم،تقویم مذهبی مسلمانان محسوب میشود که برای مدت 14 قرن تقویم دینی مسلمانان بوده و نقش مهم و ارزشمندی را در آیین های مذهبی آنان دارد.از این رو آشنایی با این تقویم بسیار مهم است.

تاریخ قمری از گردش ماه به دور زمین پدید می آید و از جله تاریخ هایی است که تا کنون ادامه پیدا کرده و عمر درازی داشته است.

اگرچه استفاده از تقویم قمری پیش از اسلام نیز در میان مردم و برخی از ملت ها رواج داشته است از جمله در بین اعراب ولی پس از ظهور اسلام به عنوان گاه شماری رسمی دین اسلام در آمد و بسیاری از احکام عملی و احکام مربوطه بر آن مبتنی شد ، از جمله احکامی مانند روزه گرفتن در ماه مبارک رمضان و یا به جای آوردن اعمال حج در ماه های حرام و...

جالب است که بدانید این تاریخ هم اینک تاریخ مشترک نزدیک به یک میلیارد و پانصد میلیون تن از مسلمانان جهان میباشد. و از آنجا که دین رسمی در کشور ما اسلام است از این تبدیل تاریخ شمسی به قمری اهمیت می یابد و ما در بسیاری از موارد مذهبی خود نیاز به تبدیل تاریخ شمسی به قمری داریم.

به تقویم قمری تقویم هلالی نیز میگویند. زیرا ماه هنگامی که یک دور خود را از هلال آغاز کند تا به پایان برسد و به هلال بعدی وصل شود یک ماه پدید می آید و با دوازده بار تکرار این گردش یک سال قمری شکل میگیرد.

برای استفاده از این تقویم و محاسبه کردن تاریخ روز در این گاه شماری تنها کافیست در شب ماه را در آسمان پیدا کرده و بر اساس شکل آن تاریخ روز را به صورت حدودی تعیین کنید.

این تقویم هم مانند بقیه تقویم ها مشکلات خاص خودش را دارد اما از مزیت های مهم آن میتوان از سادگی و آسان بودن آن نام برد چرا که به آسانی و در هر شرایطی میتوان از آن استفاده کرد.

تقویم قمری اولین و ابتدایی ترین تقویم مورد استفاده بشر بوده است که حتی وجود آن را میتوان در تقویم های شمسی نیز مشاهده کرد.

در حال حاضر بیشتر تقویم هایی که ریشه قدیمی دارند و برای زمان های قدیمی تر میباشند به صورت قمری شمسی هستند.این تقویم ، تصحیح شده تقویم قمری است. تقویم قمری شمسی در قدیم مفید و قابل استفاده بود اما امروزه با پیشرفت ابزاهای محاسباتی و با پیشرفت تکنولوژی کاربرد چندانی ندارد .

طول سال قمری ، شامل 12 طول ماه هلالی میشود که مقدار متوسط آن 354 شبانه روز و 8 ساعت و 48 دقیقه و34/7 ثانیه است.

تقویمی وجود دارد به نام تقویم هجری قمری قراردادی که از این تقویم پژوهشگران برای محاسبه روزانه و راحتتر تقویم هجری قمری و برطرف کردن مشکلات ناشی از یک شبانه روز اختلاف در تقویم هجری قمری هلالی در کشورهای اسلامی استفاده میکنند. در واقع در تبدیل تاریخ شمسی به قمری، تبدیل تاریخ شمسی به قمری قراردادی صورت می گیرد.

روش های تبدیل تاریخ شمسی به قمری

برای تبدیل تاریخ شمسی به قمری باید بدانید که هر سال قمری تقریبا 10 روز و 21 ساعت از سال شمسی کوتاه تر است. به عبارتی هر 33 سال شمسی برابر 34 سال قمری است. بنا براین برای تبدیل تاریخ شمسی به قمری عدد سال شمسی را بر 33 تقسیم کرده حاصل را با عدد سال شمسی جمع میکنیم.

محاسبه تبدیل تاریخ شمسی به قمری محاسبه چندان پیچیده ای نیست. با این حال امروزه و با پیشرفت فناوری های نوین می توان بدون انجام چنین محاسباتی تبدیل تاریخ شمسی به قمری را انجام داد.

سرویس های آنلاین تبدیل تاریخ و یا نرم افزارهای مبدل تاریخ از جمله این فناوری های نوین هستند. در همین وب سایت شما می توانید در ابزار تبدیل تاریخ شمسی به قمری تاریخ شمسی مورد نظر خود را وارد کنید ، سرویس در پس زمینه محاسبه تبدیل تاریخ شمسی به قمری را انجام می دهد و شما می توانید در نتیجه ی آن تاریخ قمری را ببینید.

نرم افزارهایی نیز صرفا برای تبدیل تاریخ شمسی به قمری گسترش یافته اند که به سادگی و بدون انجام محاسبات تبدیل تاریخ شمسی به قمری را برای شما انجام می دهند.

حتی از تقویم های کاغذی هم می توانید برای تبدیل تاریخ شمسی به قمری استفاده کنید. البته که در این تقویم ها مستقیما تبدیل تاریخ شمسی به قمری را انجام نمی دهید. در این تقویم ها هم تاریخ شمسی روز و هم تاریخ قمری روز آورده شده است لذا شما با پیدا کردن تاریخ شمسی مد نظر خود می توانید تاریخ قمری آن را مشاهده کنید.