تبدیل تاریخ میلادی به شمسی

نود درصد و شاید بیشتر از نود درصد از کشورهای جهان بر اساس گاه شماری یا همان تقویم میلادی کار می کنند. در واقع تنها در تعداد معدودی از کشورها از جمله کشور ما تقویم رسمی میلادی نیست. از این رو در بسیاری از موارد برای تنظیم برنامه هایمان نیاز به تبدیل تاریخ میلادی به شمسی پیدا می کنیم. به خصوص در سطحی که نیاز به ارتباط با کشورهای دیگر داریم، تبدیل تاریخ میلادی به شمسی اهمیت بیشتری پیدا می کند.

برای مثال در مناسبات بین المللی تمام تاریخ ها به میلادی است و از این رو برای تنظیم آن با داخل کشور و یا زمان دیدارهای دیپلماتیک و غیره تبدیل تاریخ میلادی به شمسی به صورت مداوم انجام می گیرد.

حتی در سطوح پایین و در اتفاقات روزمره و شخصی ممکن است بارها به تبدیل تاریخ میلادی به شمسی نیاز پیدا کرده باشید. برای مثال برنامه اینترنتی آنلاین مورد علاقه اتان در بیست و سوم فوریه پخش خواهد شد. در اینجا باید تبدیل تاریخ میلادی به شمسی را انجام دهید تا بدانید بیست و سوم فوریه معادل با چه روزی در تقویم شمسی می شود.

خلاصه مطلب آنکه در بسیاری از مواقع ممکن است با موقعیت تبدیل تاریخ میلادی به شمسی رو به رو شوید. با به کارگیری ابزار تبدیل تاریخ می توانید به راحتی تاریخ میلادی را به شمسی تبدیل کنید. اما قبل از آنکه مفصلتر به این موضوع بپردازیم مختصری از تقویم میلادی خواهیم گفت.

تقویم میلادی یک تقویم با ریشه مسیحی است که در حال حاضر در تعداد زیادی از کشورهای جهان حتی کشورهایی که آیین یا مذاهبی غیر از مسیحیت دارند به عنوان تقویم رسمی شناخته شده است و یک تقویم بین المللی است. همچنان که در ابتدای متن گفتیم به همین علت است که ما در بسیار مواقع ناچار به تبدیل تاریخ میلادی به شمسی هستیم.

تنها کشورهایی مانند ایران و افغانستان تقویم میلادی را به عنوان تقویم رسمی نپذیرفته اند.

تقویم میلادی همانند تقویم هجری شمسی دارای یک سیر تکاملی بوده است که روند خاص خودش را طی کرده است تا به شکل کنونی آن رسیده است.

تقویم میلادی از قرن هفتم میلادی در کشورهای انگلستان و ایتالیا و قسمت هایی از اسپانیا مورد استفاده مردم قرار گرفت اما از قرن یازدهم میلادی به بعد این تقویم در قسمت های عمده ایی از اروپا مورد توجه عمومیت قرار گرفت و افراد بیشتری از آن به عنوان تقویم رسمی خود استفاده میکردند.

این تقویم گرچه عمومیت بسیاری یافته است ولی دارای نقص ها و ایراداتی کلی است از جمله بی ارتباط بودن آن با پدیده های طبیعی نظیر وضعیت فصول و یا موقعیت های خاص زمین در زمان های متفاوت.

منظور از بی ارتباط بودن با پدیده های طبیعی این است که زمان های این تقویم با رخدادهایی که در طبیعت اتفاق می افتد همزمانی و هم خوانی ندارد. به طور مثال در تقویم هجری قمری هر ماه با دیده شدن هلال ماه مشخص می شود که یک رخداد کاملا طبیعی است.

از دیگر نواقص این تقویم می توان به نا منظم بودن روزهای سال در این تقویم و یا نداشتن پایه دقیق مذهبی خاصی اشاره کرد.با به طور مثال مدت سال شمسی در تقویم میلادی 365/25شبانه روز بود در صورتی که سال شمسی حقیقی365/2422 شبانه روز است.

برای رفع این نواقص اقدامات بسیاری صورت گرفته و افراد بسیاری نیز تلاش کردند تا این مشکلات را رفع کنند و یا به حداقل برسانند زیرا این تقویم از مهمترین تقویم ها است و بی نقص بودن آن جزء شرط های اول آن باید باشد اما هیچ یک از تلاش ها فایده نداشت و این تقویم همچنان نواقص خاص خودش را به همراه دارد.

تاریخ میلادی از جانب پاپ گریگوری سیزدهم پذیرفته شد که از آن پس به بعد به تاریخ گریگوری مشهور شد. در بین کشورهای عربی وایران به اسم تاریخ میلادی شناخته شده و همچنان به این اسم مانده است.

راهکارهای تبدیل تاریخ میلادی به شمسی

با گذشت زمان و افزایش ارتباطات و رفت و آمدها بین کشورهای مختلف که دارای تقویم های متفاوت هستنند، تبدیل تاریخ های یک ملت یا یک کشور به تاریخ مربوط به کشور خود یا هر کشور و مللی که مد نظرمان است یک رویداد مهم و ارزشمند به حساب می آید که دانستن آن در بسیاری از امور باعث ساده تر شدن امور میشود.

برای تبدیل تاریخ میلادی به شمسی می توان از محاسبه زیر بهره برد:

برای تبدیل تاریخ میلادی به شمسی اگر روز مورد نظرمان بین اول ژانویه تا 21 مارس باشد، عدد 622 و اگر روز مورد نظر بین 22 مارس تا آخر دسامبر باشد عدد 621 را به راحتی از سال میلادی کم میکنیم. به همین ترتیب و با همین روش ساده میتوانیم تاریخ میلادی مورد نظرمان را به تاریخ شمسی تبدیل کنیم.

گرچه این روش برای تبدیل تاریخ میلادی به شمسی روش ساده ایست اما کمی زمان بر است و نیاز به محاسبات دارد.

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی انواع ابزارها برای تبدیل تاریخ میلادی به شمسی ارائه شده اند و کمتر افرادی از روش محاسباتی و فرمولی استفاده میکنند.

از جمله راه های تبدیل تاریخ میلادی به شمسی استفاده از خدمات آنلاین وبسایت هاست از جمله در این وب سایت با استفاده از ابزار تبدیل تاریخ میلادی به شمسی به راحتی آب خوردن و بدون نیاز به محاسبات می توانید تبدیل تاریخ میلادی به شمسی را انجام دهید.

همچنین نرم افزارهای مخصوص تبدیل تاریخ میلادی به شمسی نیز گسترش یافته اند که می توانید بر روی گوشی نصب کنید و به راحتی عمل تبدیل تاریخ میلادی به شمسی را انجام دهید.

از دیگر راه های سنتی برای این کار استفاده از تقویم یا سال نماست. چنان چه می دانید در تقویم ها، علاوه بر تاریخ شمسی، تاریخ میلادی نیز نوشته شده و به این صورت نیز می توانید تبدیل تاریخ میلادی به شمسی را انجام دهید.